PROGRAMUL FESTIVALULUI NAȚIONAL DE MUZICĂ, TRADIȚII, OBICEIURI ȘI MEȘTEȘUGURI POPULARE “LERU-i LER” Ediția a VII-a 2017

PROGRAMUL FESTIVALULUI NAȚIONAL DE MUZICĂ, TRADIȚII, OBICEIURI ȘI MEȘTEȘUGURI POPULARE “LERU-i LER” Ediția a VII-a 2017

 

Ne puteți urmari live:

8 – 10 DEC. – EXPOZITIE MEȘTEȘUGURI la Centrul Cultural Reduta, Sala de muzică

 

VINERI 8 DEC. CURS DE MAIESTRIE ZINAIDA BOLBOCEANU ORA 14

 

SÂMBĂTĂ 9 DECEMBRIE

ORA 13 PARADA OBICEIURILOR

Participă: Ansamblul “Coronița”, Ansamblul folcloric “Bratia”, Ansamblul  Crihalma “Fecioreasca Fetelor”, Grupul vocal bărbatesc al Ansamblului “Burnașul”, Ansamblul de Datini si Obiceiuri de Iarna “Izvoarele Borcuțului”, Ansamblul folcloric “Codrii Neamtului”

ORA 15 SPECTACOL

Deschiderea oficială

  1. Grupul de copii Școala Populară de Arte și Meserii “Tiberiu Brediceanu” – Spectacol de colinde
  2. Ansamblul “Coronița” Solavastru – Colindul vătafilor
  3. Ansamblul folcloric “Bratia” Vlădești, Argeș – Spectacol cu doua obiceiuri : Steaua, Răscovăitul
  4. Ansamblul  Crihalma “Fecioreasca Fetelor” – Colinde de Crăciun
  5. Grupul vocal bărbatesc al Ansamblului “Burnașul” Teleorman – Colinde tradiționale din Teleorman
  6. Ansamblul folcloric “Măgura”, Casa de Cultura Codlea, Brașov – Ceata de feciori din Țara Făgărașului
  7. Ansamblul de Datini si Obiceiuri de Iarna “Izvoarele Borcuțului” – Grup de colindatori, plugusorul din vatra satului, jocul caprei si mascatii
  8. Recital Gheorghița Nicolae
  9. Grupul de colindatori de la Academia de Muzica, Teatru si Arte Plastice din Chișinau, coordonator Zinaida Bolboceanu – Colinde tradiționale din Republica Moldova

 

DUMINICĂ 10 DECEMBRIE

ORA 13 PARADA OBICEIURILOR

Participă: Ansamblul de dansuri populare al Școlii Populare de arte și Meserii “Tiberiu Brediceanu” Brașov – Secția externă Dumbravița, Ansamblul de Datini si Obiceiuri de Iarna “Izvoarele Borcuțului”, Colindatorii “Brezăiasii Rucărului”, Ansamblul folcloric “Balada”, Ansamblul “Făgărașul”, Ansamblul folcloric “Codrii Neamtului”, Ansamblul folcloric “Doina Costeștilor”, Ansamblul folcloric “Cununița Năzdravană”

ORA 15 SPECTACOL

  1. Colindatorii “Brezăiasii Rucărului”, Argeș –  Brezaia de la Rucăr
  2. Ansamblul de dansuri populare al Școlii Populare de arte și Meserii “Tiberiu Brediceanu” Brașov – Secția externă Dumbravița  –    Colinde de iarnă
  3. Ansamblul folcloric “Balada”  Bistrita  – Colinde ,uraturia si jocul caprelor
  4. Ansamblul “Făgărașul” – Colinde de iarnă
  5. Ansamblul Tradițional “Flori de măr” Poiana Mărului – Colinde tradiționale
  6. Ansamblul folcloric “Codrii Neamtului” – Datini si obiceiuri de Crăciun si Anul Nou
  7. Ansamblul folcloric “Doina Costeștilor” Botoșani  – Colinde, uratura, jocul caprițelor, jocul ursilor
  8. Grupul de colindatori al Populare de arte și Meserii “Tiberiu Brediceanu” Brașov – Colinde tradiționale
  9. Ansamblul folcloric “Cununița Năzdravană” Satu Mare, coordonatoare Leontina Dorca și Carmen Sas – Obiceiuri de colindat din zona Codrului

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *