FESTIVALUL CONCURS NAŢIONAL DE INTERPRETARE “ ART BRAŞOV ESTIVAL” EDIŢIA a VII-a BRAŞOV 9-10 IUNIE 2017

ŞCOALA POPULARĂ DE ARTE ŞI MESERII ,,TIBERIU BREDICEANU’’ BRAŞOV

FESTIVALUL CONCURS NAŢIONAL DE INTERPRETARE

“ ART BRAŞOV ESTIVAL”

EDIŢIA a VII-a
BRAŞOV 9-10 IUNIE 2017

 

Manifestarea doreşte să stimuleze interesul copiilor şi tinerilor pentru muzica vocală şi instrumentală, să descopere şi să promoveze tinere  talente, să introducă în circuitul valorilor creaţii artistice noi sau mai puţin cunoscute.

  1. Participanţi. Concursul  se adresează tuturor copiilor, tinerilor profesionişti sau amatori, care studiază şi iubesc muzica.
  2. Desfăşurare. Concursul se va desfăşura pe secţiuni, instrumente, an de studiu, grupe de varstă, clase si categorii  în zilele de 9-10 iunie, orele fiind stabilite ulterior.

Secţiunea I            Interpretare instrumentală

Secţiunea II           Interpretare vocală

Secţiunea III          Ansambluri vocale(duete, triouri, coruri)

În cadrul fiecărei secţiuni sunt trei grupe tematice:

  1. muzică clasică
  2. muzică uşoară, divertisment
  3. muzică populară

Detalii si fise de inscriere: Regulament Brasov Art Estival — 2017 —

 

Zilele Scolii de Arte a 44-a ediție

Dragi spectatori,
Vă asteptăm cu drag la Zilele Scolii de Arte a 44-a ediție!

Spectacole de muzică, coregrafie, teatru și expoziții de arte timp de aproape o săptămână la Centrul Cultural Reduta!


Luni 8 mai ora 17 Vernisajul expozițiilor de arte plastice și vizuale
Luni 8 mai ora 18 spectacol de coregrafie ,,De la Baroc la Rock ”
Marti 9 mai ora 18 Ziua Muzicii Clasice
Miercuri 10 mai ora 18 Gala Absolvenților
Joi 11 mai ora 18 Ziua Muzicii Ușoare “Duelul micilor artiști”
Vineri 12 mai ora 18 Ziua Muzicii Populare


8-13 mai Expoziția de arte plastice și vizuale în foaierul Centrului Cultural Reduta

INTRAREA LIBERĂ!

Vă așteptăm cu drag!

PROGRAMUL FESTIVALULUI DE TEATRU „DE-A RÂSU’ PLÂNSU’” BRAȘOV EDIȚIA A VII-A

PROGRAMUL FESTIVALULUI DE TEATRU „DE-A RÂSU PLÂNSU’” BRAȘOV EDIȚIA A VII-A

 

VINERI 5 mai 2017

Ora 13

FESTIVITATEA DE DESCHIDERE

Organizatoarea”- Sorana Maxineanu Coroamă, Regia: Sorana Maxineanu Coroamă Brașov

Fonofobia”-Trupa HYPERION, Regia: Adrian Duță, Școala Populară de Artă Pitești

Apolodor” de Gelu Naum-Trupa UNICATUS, Regie: Laura Câmpean, Sibiu

Dacă n-aș fi fost Ifigenia” după Francesca Garolla, Trupa ART3, Regia:Alexandra Năfureanu, Școala Populara de Artă Brașov

Psihoză 4:48” de Sarah Kane-Trupa CHICAS, Regia: Laura Câmpean, Sibiu

Trecut în oglindă”-Trupa CONTRAST, Regia:Solomon Crsitian, Călin Alexandru, Olt

”Steaua fără nume”– Trupa VENI VEDI VICI, Regia: Laura Câmpean, Sibiu

Rame”- Trupa VAGUE, București

Pacea cu Zmeii” de Valeriu Butulescu- Trupa ART ATTACK, Regia:Adam- Hansel Johanna, Școala Populară de Artă Sibiu

 

SÂMBĂTĂ 6 mai 2017

Ora 14

Oscar și Tanti Roz”de Eric Emmanuel Schmitt, Trupa FABRICA DE TEATRU, Regia: Laura Câmpean, Sibiu

Vorbim, vorbim nimic” de Eugene Ionesco, Trupa THALIA, Regia: Erdos Carol, Școala Populară de Artă Satu Mare

Chirițele” după Vasile Alecsandri, Trupa COPIII LUI ALECSANDRI, Regia:Alexandra Năfureanu, Școala Populară de Arta Brașov

,,Când a fost la început”- Trupa LEIRA, Regia: Doina Migleczi, Școala Populară de Artă Vâlcea

Pe-aici”- Trupa MINIONII, Regia: Laura Câmpean, Sibiu

SPECTACOL SURPRIZĂ

FESTIVITATEA DE PREMIERE

Spectacole selectate pentru concursul din cadrul Festivalului de Teatru De-a Râsu’ Plânsu’ ediția a VII-a

Spectacolele selectate să intre în concurs anul acesta la a VII-a ediție a Festivalului de Teatru ”De-a Râsu’ Plânsu’”, Brașov sunt:

1.,,Trecut in oglindă”- Trupa CONTRAST, Regie:Solomon Cristian, CălinAlexandru, Olt

2.,,Când a fost la început”-Trupa LEIRA, Regie:DoinaMigleczi, ȘcoalaPopulară de ArtăRâmnicuVâlcea

3.,,Fată de măritat, Dialog înpatru” de Eugen Ionesco- Trupa THALIA, Regie: Erdos  Carol,ȘcoalaPopularăde ArtăSatu Mare

4.,,Fonofobia” –Trupa HYPERION , Regia: Adrian Duță, Școala Populară de Artă Pitești

5.,,Rame”, Trupa VAGUE, București

6.,,Pacea cu Zmeii” de ValeriuButulescu- Trupa ART ATTACK, Regie: Adam-Hansel Johanna, ȘcoalaPopulară de ArtăSibiu

7.,,Organizatoarea” de SoranaMaxineanuCoroamă, Regie: SoranaMaxineanuCoroamă, Brașov

8.,,Steaua fără nume” Mihail Sebastian- Trupa VENI VIDI VICI, Regia: Laura Câmpean, Sibiu

9.,,Pe-aici”- Trupa MINIONII, Regie: Laura Câmpean, Sibiu

10.,,Psihoze 4:48”Sarah Kane-Trupa CHICAS, Regia: Laura Câmpean, Sibiu

11.,,Oscarsi Tanti Roz” de Eric Emmanuel Schmitt-TRUPA FABRICA DE TEATRU, Regia: Laura Câmpean, Sibiu

12,,Apolodor”de GeluNaum- Trupa UNICATUS, Regie: Laura Câmpean,Sibiu

13.,,Dacă n-aș fi Ifigenia”  adaptaredupa Francesca Garolla, Trupa ART3,Regia: Năfureanu Alexandra, Școala Populară de Artă Brașov

14.,,Chirițele” de VasileAlecsandri- Trupa COPIII LUI ALECSANDRI, Regia: Alexandra Năfureanu, Școala Populară de Artă Brașov

Dorim să specificăm faptul că spectacolele au fost așezate într-o ordine aleatorie.

Felicitări! Va urăm mult succes!

Programul festivalului va fi afișat în data de 3.05.2017.

 

FESTIVALUL DE TEATRU PENTRU TINERET “ De-a Râsu’ Plânsu’ ” Ediţia a VII-a Brasov, 5-6 mai 2017

FESTIVALUL DE TEATRU PENTRU TINERET
“ De-a Râsu’ Plânsu’ ”
Ediţia a VII-a
Brasov, 5-6 mai 2017


          Şcoala Populară de Arte şi Meserii ,,Tiberiu Brediceanu” din Braşov, organizează a VII- a editie a Festivalului de Teatru ,,De-a Râsu’ Plânsu’” în perioada 5-6 mai 2017.
Condiţiile de participare pentru etapa de preselecţie sunt următoarele:

•    Reprezentaţiile vor fi numai în limba română.
•    Piesa poate avea un scenariu original sau adaptat.
•    Trupele de teatru vor fi compuse din cel mult 10 membri.
•    Timpul alocat fiecărui spectacol este de maxim 50 minute.
•    Trupele care vor participa la concurs vor fi selecatate de o comisie în urma vizionării filmărilor de 10-15 minute, trimise de acestea

Fişa de înscriere va fi trimisa conform regulamentului si indicatiilor din fisa de inscriere pe adresa de
 e-mail festivalbrasovarte@yahoo.ro   

ZILELE 23.01.2017 SI 24.01.2017

SUNT ZILE LIBERE CONFORM LEGII.


A DOUA PARTE A TAXEI DE SCOLARIZARE

PENTRU ANUL SCOLAR 2016-2017

SE POATE ACHITA SI IN DATA DE 30.01.2017

CISTIGATORII CONCURSULUI E-VISUAL ART DEBUT Editia a II-a 2016

Marele Premiu se acordă:

Șchiopu Elena – Pictură

 

 

Arta decorativă

I       Sabina Chean

II      Voicu Dalia

 

Artă fotografică

Grupa de vârstă I

I      Mădălescu Luis Cassian

II     Tea-Eliza Tatoiu

 

Grupa de vârstă II

I       Knall Raul

II      Haprian Silvia

III     Răzvan Gabriel Dinu

IV      Covaciu Anca

 

Grupa de vârstă III

I       Delia Aron

II      Mirela Tatoiu

III      Popescu Diana

 

Grafică

Grupa de vârstă I

 I      Hanganu Mara

 II     Butum Teodora

 III    Bâscă Dragoș

 IV     Incze Agnes Abigail

 

Grupa de vârstă II

I       Gosuly Timea

II      Csabai Anita

 

Grupa de vârstă III

 I      Baki Ildiko

 II     Predoiu Maria

 

Sculptură

Grupa de vârstă I

I       Reit Markus

 

Grupa de vârstă III

I       Pleșa Tudor

II      Vochiță Mihai

 

Pictură

Grupa de vârstă I

I       Fort Ioana Anisia

II      Voicu Dalia

III     Frunză Anca Georgiana

IV      Șerban Patricia

 

Grupa de vârstă II

I       Aanicăi Elena-Larisa

II      Paul Ariana

 

Grupa de vârstă III

I       Cătălin Strungaru

II      Horga Mihaela

III     Popescu Gabriela Camelia

IV      Corina Cletea

 

Ceramică

Grupa de vârstă III

I       Neculai Aurelia

PROGRAMUL FESTIVALULUI NAȚIONAL DE MUZICĂ, TRADIȚII, OBICEIURI SI MEȘTESUGURI POPULARE Ediția a VI-a “LERU-i LER” 2016

Spectacolele Festivalului național de muzică, obiceiuri și meșteșuguri populare “Leru-i ler”, vor fi transmise în direct pe http://www.live-video.ro/live/

 

PROGRAMUL FESTIVALULUI NAȚIONAL DE MUZICĂ, TRADIȚII, OBICEIURI SI MEȘTESUGURI POPULARE Ediția a VI-a “LERU-i LER” 2016

 

9-11 DEC va avea loc expoziția de meșteșuguri populare  in foaierul si  Sala de muzică a Centrului Cultural Reduta.

 

VINERI 9 DEC. CURS DE MAIESTRIE VIORICA FLINTAȘU ORA 12, Sala festiva a Scolii Populare de Arte si Meserii “Tiberiu Brediceanu”

 

SIMBATA 10 DEC.

ORA 13 PARADA OBICEIURILOR

 

ORA 15 SPECTACOL

Deschiderea oficiala

  1. Toaca Pr. Filotei Mănăstirea Poiana Brasov
  2. Solistele: Acatrinei Carmen, Tănasă Emilia, Rusu Paula, Puchianu Andra, Ștefania Vorovenci, Chichernea Giulia, Marinescu Georgiana
  3. Grupul de muzică vocală tradițională ,,Tradiții” al Liceului de Artă ,,Ioan Sima” Zalău, Sălaj
  4. Ansamblul de datini și obiceiuri de iarnă ,,Codruletul” Vorona Botoșani
  5. Ceata de feciori Ticușu Nou, jud Brasov
  6. Ansamblul de muzică tradițională ,,Icoane moldave” al Academiei de muzică ,,Gheorghe Dima” Cluj-Napoca extensia Piatra Neamt
  7. Ansamblul de Datini si Obiceiuri pop. Comuna Pades –Gorj a Scolii Populare de Arte Tg. Jiu
  8. Ansamblul de tradiții și obiceiuri populare Izvoarele Borcuțului,Borca, Neamt
  9. Grupul de copii ,, Muguri de tezaur” județul Alba și recitalul Leontinei Fărcaș
  10. Ansamblul Folcloric de copii ,,Doinița Covurluiului” Centrul Cultural ,,Dunărea de jos” Galati
  11. Recital Gheorghita Nicolae

RECITAL VIORICA FLINTAȘU

 

DUMINICA 11 DEC.

0RA 13 PARADA OBICEIURILOR

ORA 15 SPECTACOL

  1. Moment dedicat mestesugarilor
  2. Ansamblul de dansuri populare a Scolii de Arte Brasov,, Vatra Românească”
  3. Ansamblul ,,Astea-s ibăștencele” Comuna Ibănești , județul Mures
  4. Ansamblul folcloric Codrii Neamțului Piatra Neamț
  5. Ansamblul de colindători Poiana Marului Brasov
  6. Ansamblul de datini și obiceiuri al comunei  Broscauti, jud Botosani
  7. Ansamblul Făgărasul din Făgăraș
  8. Ansamblul Folcloric ,,Măgura’’ Casa de Cultură Codlea
  9. Ansamblul Folcloric ,,Grîușorul” Hănesti, jud Botosani
  10. Ansamblul folcloric ,,Junii Cetății„ Rupea și recitalul taragot Radu Gheorghe
  11. Ansamblul Folcloric ,, Cununița năzdrăvană” Satu-Mare
  12. Recital Vladuta Lupău
  13. Scoala de Arte Brasov

Recital Cristian Pomohaci

 

INTRAREA LIBERĂ!

Vă așteptăm cu drag!

Organizator: Școala Populară de Arte si Meserii “Tiberiu Brediceanu” Brașov

și Consiliul Județean Brașov

Parteneri: Centrul Cultural Reduta si FABC
Sponsori:  Oficina serv SRL, Eliana Mall

Spectacolele se pot urmari online: www.live-video.ro

traditii2016-copy-final-sm

Festivalului naţional de muzică, tradiţii, obiceiuri şi meşteşuguri populare ”Leru-i ler…” – Braşov, 9 -11 decembrie 2016, ediţia a VI-a

 

REGULAMENTUL Festivalului naţional de muzică, tradiţii, obiceiuri şi meşteşuguri populare

 Leru-i ler…Braşov, 9 -11 decembrie 2016, ediţia a VI-a

 

Organizator

  • Şcoala Populară de Arte şi Meserii – “Tiberiu Brediceanu”

Parteneri  principali

  • Centrul Cultural Reduta

 Şcoala Populară de Arte şi Meserii – “Tiberiu Brediceanu”, Braşov, organizează în cadrul  acestei  ediţii a Festivalului Leru-i ler…vineri pe 9  decembrie 2016  un curs de măiestrie realizat de un artist popular de referință.

Lecţia de măestrie se va desfăşura în Sala Festivă a Şcolii de Arte pe durata zilei de vineri 9 decembrie. Cursul se adresează interpretilor cu vîrsta între 10 şi 35 ani.

Festivalul va continua pe 10 şi 11 decembrie, timp în care trupele şi soliştii participanţi vor evolua pe scena Centrului Cultural Reduta.

 Obiective

  • cunoaşterea valorilor fundamentale ale folclorului românesc;
  • cunoaşterea tradiţiilor şi obiceiurilor româneşti;
  • păstrarea notei de autenticitate şi originalitate a tradiţiilor şi obiceiurilor româneşti.
  • descoperirea şi culegerea de folclor autentic
  • descoperirea meşteşugurilor autentice din spaţiul cultural braşovean-pot fi româneşti dar şi a altor etnii-maghiari,saşi,rromi etc.

Inscrierea şi condiţiile de participare.

Tema festivalului sunt sărbătorile de iarnă şi constituie una din condiţiile principale de participare.

Festivalul este structurat pe trei secţiuni :

  • secţiunea individual: solişti de muzică populară– 1  piesă din repertoriul interpretului
  • secţiunea de grup : ansambluri, grupuri, etc.-cu durata maximă de 30 min de fiecare obicei sau tradiţie
  • secţiunea meşteşuguri populare

Formular-de-inscriere-sectiunea-de-grup-2016

Formular-de-inscriere-sectiunea-curs-de-maiestrie-2016

Formular-de-inscriere-sectiunea-individual-2016

Formular-de-inscriere-sectiunea-mestesuguri-2016

Regulament-festival-traditii-2016

La secţiunea individual se pot înscrie solişti care au în repertoriu cântece specifice sărbătorilor de iarnă, colinde, pricesne, etc..  Soliştii pot interpreta şi acapella, dar şi cu acompaniament orchestral. Aceasta presupune trimiterea din timp a partiturilor d-lui Prof. Ucu Iosif Dirijorul Ansamblului “Plaiuri Transilvane”.  Partiturile trebuiesc trimise pe e-mail ucuiosif@yahoo.com .

La secţiunea de grup pot participa: grupuri, ansambluri, profesioniste sau de amatori, care vor trebui să prezinte un obicei care se încadreaza în tematica cerută (Sărbătorile de iarnă), durata maximă a obiceiului este de 20 min, iar ca număr de participanţi ai grupului maxim 20 persoane.

La sectiunea meşteşuguri se pot prezenta meşteri populari români sau de alte etnii,şi vor expune în foaierul CC Reduta .

Festivalul se adresează artiştilor populari români dar şi de alte etnii.

La selectarea soliştilor sau grupurilor se va ţine seama de următoarele elemente:

  • autenticitatea costumelor populare
  • autenticitatea obiceiului, el practicându-se în zona folclorică de unde provine ansamblul, sau grupul (ex. un ansamblu din zona Rupea, nu va putea prezenta un obicei din zona Bran – Moeciu)
  • vechimea obiceiului
  • autenticitatea textelor şi a pieselor muzicale.

Înscrierea  la toate cele trei secţiuni  şi pentru cursul de măiestrie ,se va face pe baza fişei de înscriere ataşate, până la data de 5 decembrie 2016, fişa ce va fi transmisă pe adresa de e-mail la adresa festivalbrasovarte@yahoo.ro

Formular-de-inscriere-sectiunea-de-grup-2016

Formular-de-inscriere-sectiunea-curs-de-maiestrie-2016

Formular-de-inscriere-sectiunea-individual-2016

Formular-de-inscriere-sectiunea-mestesuguri-2016

Regulament-festival-traditii-2016

În vederea asigurării unei participari cu un înalt nivel calitativ, vă rugăm în fişa de înscriere, să faceţi o descriere a obiceiului/cîntecului/meşteşugului  pe care îl veţi prezenta, de asemeni vechimea lui, şi zona sau zonele în care se mai practică.

Cheltuielile de transport vor fi suportate de către participant, sau de către înstitutiile pe care le reprezintă.

Desfăşurarea festivalului:

           Vineri -9 decembrie

Cursul de maiestrie în Sala Festivă a Şcolii de Arte.

Programul va fi comunicat participanţilor în timp util.

 

         Sâmbăta – 10 decembrie partea I:

-Parada obiceiurilor populare în spaţiul pietonal din Centrul vechi al Braşovului

-Festivitatea de deschidere

-Spectacol pe scena Centrului Cultural Reduta

– Recital artist invitat

        Duminică -11 decembrie partea a II a

-Parada obiceiurilor populare în spaţiul pietonal din Centrul vechi al Braşovului

-Spectacol pe scena Centrului Cultural Reduta

-Recital artist invitat

 

 Pe durata desfăşurării ambelor zile de festival vor fi prezenţi în calitate de evaluatori ai tradiţiilor specialiști în etnografie și folclor.  Toate apariţiile artistice vor fi monitorizate de acestia.

După centralizarea fişelor de înscriere, fiecare ansamblu sau grup participant, va fi înştiintat în ce zi va intra pe scenă. Meşteşugarii pot fi prezenti in ambele zile de festival, în foaierul Centrului Cultural Reduta sau în alte locaţii care vor fi puse la dispoziţie de organizatori.

Toţi participanţii au obligaţia să se prezinte la sala de spectacol la ora stabilită de organizator. Nerespectarea acestei cerinţe, atrage după sine interzicerea participării în cadrul festivalului.

Relaţii suplimentare , la sediul Şcolii Populare de Arte şi Meserii “Tiberiu Brediceanu”, Braşov, Str. Lungă, Nr. 1, Tel. 0268413965

Persoane de contact: Prof. Muraru George  Tel: 0744.388688

                                 Prof. Ucu Iosif             Tel: 0766.343057

                                 Prof.Ostaci Angela      Tel: 0720.368003

 

Formular-de-inscriere-sectiunea-de-grup-2016

Formular-de-inscriere-sectiunea-curs-de-maiestrie-2016

Formular-de-inscriere-sectiunea-individual-2016

Formular-de-inscriere-sectiunea-mestesuguri-2016

Regulament-festival-traditii-2016

1 2 3