Festivalulul naţional de muzică, tradiţii, obiceiuri şi meşteşuguri populare ”Leru-i ler…” – Braşov, 2 – 4 decembrie 2022, ediţia a X-a

Festivalulul naţional de muzică, tradiţii, obiceiuri şi meşteşuguri populare

”Leru-i ler…” – Braşov, 2 – 4 decembrie 2022, ediţia a X-a

Vineri 2 decembrie
~ Ora 11, Atelier de artă populară cu Oara Sofonea Paler, Scoala populara de arte si meserii “Tiberiu Brediceanu”,
~ Ora 13, Cursul de măiestrie, cu Oana Bogza Pintea, Sala festivă a Școlii populare de arte si meserii “Tiberiu Brediceanu”,
~ Workshop de dans popular, coregraf Gică Popa:
Dumbrăvița – secția externă de dans popular
Feldioara – secția externă de dans popular
Brașov – clasa de dans popular
~ 3-4 decembrie: “Comoara de acasă”, Expoziție etnografică cu portul tradițional din Codlea si diverse zone ale țării, Adam Loredana și Clasa de artă populară a Școlii, la Centrul Cultural Reduta, Sala de muzică
Sâmbăta 3 decembrie:
~ Parada obiceiurilor populare în spaţiul pietonal din Centrul vechi al Braşovului, ora 13.30
~ Festivitatea de deschidere, ora 15
~ Spectacol pe scena Centrului Cultural Reduta
Duminică 4 decembrie:
~ Parada obiceiurilor populare în spaţiul pietonal din Centrul vechi al Braşovului, ora 13.30
~ Spectacol pe scena Centrului Cultural Reduta, ora 15

E-VISUAL ART DEBUT – E-EXPOZIȚIE-CONCURS DE ARTE VIZUALE, EDIȚIA a VIII-a

CONSILIUL JUDEȚEAN BRAȘOV

Școala Populară de Arte și Meserii „Tiberiu Brediceanu” Brașov

E-EXPOZIȚIE-CONCURS DE ARTE VIZUALE

EDIȚIA a VIII-a

E-VISUAL ART DEBUT

15 NOIEMBRIE – 19 DECEMBRIE 2022

 

    Proiectul E-VISUAL ART DEBUT urmăreşte valorificarea si promovarea artistilor debutanti din domeniul artelor vizuale si a creatiilor acestora, atat in randul consumatorilor de arta avizati, cat si pentru publicul larg.  Proiectul are o dimensiune culturala si educativa, apelând la noile media pentru a identifica artisti debutanti, dar si pentru a aduce publicul mai aproape de arta contemporana.

    Scoala Populara de Arte si Meserii Brasov dorind sa continue traditia in formarea si promovarea talentelor artistice si sustinerea morala a artistilor aflati la inceput de cariera, propune o expozitie-concurs de arte vizuale care se va desfasura in mediul online.

     E-Expozitia va grupa o selectie dintre cele mai valoroase lucrari apartinand fiecaruia dintre domeniile artelor vizuale (arte plastice, arte decorative, arta fotografica) si inscrie in concurs de catre artisti debutanti amatori sau profesionisti.

    Proiectului se adresează tuturor artistilor debutanti de pe teritoriul Romaniei, fara discrimimare.

 

SECȚIUNI: 1. ARTE PLASTICE

                     -PICTURĂ

                     -GRAFICĂ

                     -ICONOGRAFIE

                     -SCULPTURĂ

                   2.  ARTE DECORATIVE

                     -CERAMICĂ

                     -ARTĂ DECORATIVĂ

                     -DESIGN VESTIMENTAR

                   3. ARTĂ FOTOGRAFICĂ

 

GRUPE DE VÎRSTĂ    I.    8-13 ani

                                        II.  14-17 ani

                                        III. peste 18 ani

 

CATEGORIA  A: amatori( școli de artă, școli și licee care nu sunt cu profil de artă)

                          B: profesioniști( licee de artă, universități de artă)

 

DATA LIMITA DE INSCRIERE 7 DECEMBRIE 2022.

ANUNTAREA CASTIGATORILOR CONCURSULUI 19 DECEMBRIE 2022.

Lucrarile participante vor fi publicate pe site pina la viitoarea editie a  E-VISUAL ART DEBUT.  

Descarca: Regulamentul E-VISUAL ART 2022

Descarca: Fisa de inscriere, declaratie si nota de informare

 

PREMIILE ACORDATE LA FESTIVALUL NATIONAL DE INTERPRETARE VOCALĂ “BRAȘOV ART TALENT” EDITIA A VIII-A, 2022

PREMII MUZICĂ POPULARĂ

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 6-8 ANI

8.50, Cenușe  Teona Elena- Mentiune 1

9.25, Anghel Siluana Maria- Premiul 2

9.31, Mocanu Ana Cleopatra- Premiul 2

Premiul I – 9.50, Comșa Maia ,Mărcuș, Jud. Brașov, (6 ani)- Ia uitați-vă feciori

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 9-11 ANI

8.56, Lazăr Mihnea Ștefan- Mentiune 2

8.88, Cojocaru Ariana Parascheva- Mentiune 1

8.94, Bosea Ștefania- Premiul 3

9.00, Cărăulașu Petru- Premiul 3

9.19, Solovăstru  Daria Maria-Premiul 2

9.19, Cojocaru Nicolas Andrei- Premeiul 2

9.19, Colțea Petruța Maria- Premiul 2

9.25, Muntean Anastasia- Premiu 2

Premiul I – 9.81, Comșa Horia , Mărcuș, Jud. Brașov (10 ani)- Drag mi-e muntele să-l sui

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 12-14 ANI

9.13, Cojocaru Ioan Ciprian- Premiul 2

9.56, Tâmbescu Luca-Andrei- Premiul 1

Premiul I – 9.81, Axinte Paul, Chitoc, Jud. Vaslui, (13 ani) – Frumos canta cucu-n codru

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 15-17 ANI

8.44, Gușeilă  Dragoș- Premiul 3

8.56, Gârniță Cătălina Georgiana- Premiul 3

9.00, Lupsa Gabriela – Premiul 2

Premiul I – 9.19, Racoția Miruna , Codlea, Jud. Brașov,(15 ani)

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 18-24 ANI

Premiul I – 9.56, Ghiorean Roxana-Florina, Cugir,  Jud.Alba, (19 ani)

 

POPULARITATE       Cojocaru Ioan Ciprian, Pitești, Jud.Argeș, (12 ani)

TROFEU 10, Aiacoboaie Sabrina Maria, Dorohoi, Jud. Botoșani, (16 ani)

 

PREMII MUZICĂ USOARĂ

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 6-8 ANI:

Mențiunea 3 8.50, HANTZ SARA

Mențiunea 3 8.50, VLAD MAIA

 Mențiunea 2 8.63, OPREA SOFIA

Mențiunea 1 8.75, SABLIOVSCHI EVELINA VIORA

Premiul III – 9.13, STOIAN ANTONIA-MARIA

Premiul II – 9.63, TONITA SARA MARIA

Premiul II – 9.75, PUSTAI SARA ISABELLE

Premiul I – 9.88, GRAMA ILINCA-ANASTASIA , 6ANI, BRASOV –„ CE NOROC”

Premiul I – 9.88, POPA REBECA MARIA,8 ANI, BRASOV – „MOCIRITA CU TRIFOI”

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 9-11 ANI:
Mențiunea 3 8.50, RAUS STEFANIA

Mențiunea 2 8.63, CALINESCU XENIA

Mențiunea 1 8.63, HANZHANZ DENISA GEORGIANA

Premiul III – 9.00, JUGANARU DARIA IOANA

Premiul III – 9.00, CODREANU MARIO CIPRIAN

Premiul III – 9.00, FULEA ANTONIA MARIA

Premiul III – 9.00, POCOL ANTONIA MARIA

Premiul II – 9.25, VAMANU ELENA VICTORIA

Premiul I – 10, MOROSANU EMMA GABRIELA, 10 ANI, BRASOV- „ALL OF ME”

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 12-14 ANI:

Mențiunea 3 8.63, MORAR ANDRA MARIA

Mențiunea 3 8.63, DASCALU IASMINA MARIA

Mențiunea 3 8.63, DONCIU ALEXANDRA

Mențiunea 2 8.75, VOROVENCI DENISA MARIA

Mențiunea 1 8.88, IORDACHE RARES MIHAIL

Mențiunea 1 8.88, SCUTARU TEODORA

Premiul III 9.00, ZAHARIE ANA-MARIA

Premiul III 9.00, GOBEI LARISA GABRIELA

Premiul III 9.13, MIHALACHE CRISTINA MARIA

Premiul II 9.25, LUCA SOFIA DENIS

Premiul II 9.50, BANESIU ARINA

Premiul I – 9.75, CIOACA PETRA

Premiul I – 9.75, GHEORMA MEDEEA ALEXANDRA

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 15-17 ANI:

Mențiunea 3 9.00, NIMEREALA VALENTINA

Mențiunea 2 9.13, GUȘEILĂ DRAGOȘ

Mențiunea 1 9.25, BUCA NICOLAE ANDREI

Mențiunea 1 – 9.25, SCHIOPU ALEXIA

Mențiunea 1 – 9.25, ANGHEL TEODORA

Premiul III – 9.38, BORULEA ECATERINA

Premiul II – 9.50, ROTARU DARIA MARIA

Premiul II – 9.50, PRADAN IONELA DIANA

Premiul I – 9.75, CRISTEA ANDREI,

Premiul I – 9.88, BADEA LORRAINE ISABELL, 17 ANI, BISTRITA NASAUD- „NO TIME TO DIE”

Premiul I – 9.75, GRUP VOCAL(DUET), BANU MARIA ANASTASIA&CIUREA DELIA-MARIA

 

CATEGORIA DE VÂRSTĂ 25+ ANI:
Premiul III – 9.13, SARBU ALINA ELENA

Premiul I – 9.75  TANJALA MIOARA

POPULARITATE  JUGANARU DARIA IOANA, 9 ANI, ISACCEA, TULCEA- „ARLECHINUL”

 

TROFEU 10, GHELASE TEODORA, 12 ANI, GALATI- „THE BOTH”