ANUNȚ

A DOUA PARTE A TAXEI DE ŞCOLARIZARE, PENTRU ELEVII DIN ANII: II,III,IV ŞI V SE VA ACHITA ÎN PERIOADA 08– 26 IANUARIE 2024 ÎN NUMERAR LA BIBLIOTECA SCOLII.

 

PROGRAM:

LUNI :             09-14

MARŢI :         10-15

MIERCURI:   09-14

JOI:                  10-15

VINERI :         09-14

! Miercuri 24 ianuarie – inchis

 

 

 

ANUNŢ IMPOTANT!!!

 ÎN DATA DE 30 IANUARIE 2024 SE VOR FACE ÎNSCIERI PENTRU ANUL PREGĂTITOR

LA SPECIALIZĂRILE LA CARE VOR RĂMÂNE LOCURI DISPONIBILE

E-VISUAL ART DEBUT – E-EXPOZIȚIE-CONCURS DE ARTE VIZUALE, EDIȚIA A IX-A

CONSILIUL JUDEȚEAN BRAȘOV

Școala Populară de Arte și Meserii „Tiberiu Brediceanu” Brașov

E-EXPOZIȚIE-CONCURS DE ARTE VIZUALE

EDIȚIA a IX-a

E-VISUAL ART DEBUT

27 NOIEMBRIE – 20 DECEMBRIE 2023

Proiectul E-VISUAL ART DEBUT urmăreşte valorificarea si promovarea artistilor debutanti din domeniul artelor vizuale si a creatiilor acestora, atat in randul consumatorilor de arta avizati, cat si pentru publicul larg.  Proiectul are o dimensiune culturala si educativa, apelând la noile media pentru a identifica artisti debutanti, dar si pentru a aduce publicul mai aproape de arta contemporana.

Scoala Populara de Arte si Meserii Brasov dorind sa continue traditia in formarea si promovarea talentelor artistice si sustinerea morala a artistilor aflati la inceput de cariera, propune o expozitie-concurs de arte vizuale care se va desfasura in mediul online.

E-Expozitia va grupa o selectie dintre cele mai valoroase lucrari apartinand fiecaruia dintre domeniile artelor vizuale (arte plastice, arte decorative, arta fotografica) si inscrie in concurs de catre artisti debutanti amatori sau profesionisti.

Proiectului se adresează tuturor artistilor debutanti de pe teritoriul Romaniei, fara discrimimare.

SECȚIUNI: 1. ARTE PLASTICE

                     -PICTURĂ

                     -GRAFICĂ

                     -ICONOGRAFIE

                     -SCULPTURĂ

                   2.  ARTE DECORATIVE

                     -CERAMICĂ

                     -ARTĂ DECORATIVĂ

                     -DESIGN VESTIMENTAR

                   3. ARTĂ FOTOGRAFICĂ

 

GRUPE DE VÎRSTĂ    I.    8-13 ani

                                        II.  14-17 ani

                                        III. peste 18 ani

 

CATEGORIA  A: amatori( școli de artă, școli și licee care nu sunt cu profil de artă)

                          B: profesioniști( licee de artă, universități de artă)

DATA LIMITA DE INSCRIERE 17 DECEMBRIE 2023.

ANUNTAREA CASTIGATORILOR CONCURSULUI 20 DECEMBRIE 2023.

Lucrarile participante vor fi publicate pe site pina la viitoarea editie a  E-VISUAL ART DEBUT.  

Descarca: Regulamentul E-VISUAL ART 2023

Descarca: Fisa de inscriere, declaratie si nota de informare

FESTIVALUL NAȚIONAL DE INTERPRETARE VOCALĂ ,,BRAȘOV ART TALENT”, EDIŢIA A IX-A, 11 – 12 NOIEMBRIE 2023, BRASOV

ANUNȚ IMPORTANT !!!

Din cauze care nu țin de institutia noastră, pentru buna desfasurare a Festivalului “Brașov Art Talent” aducem cateva modificari:

  1. La secțiunea muzică populară, nu vom mai avea accompaniament, si participanții trebuie să trimită pe adresa de e-mail festivalbrasovarte@gmail.com negativul pentru piesa cu care participă, până miercuri 8 noiembrie 2023, intr-un e-mail care sa contină la subiect “Nume Prenume – muzică populară” (unde Nume Prenume va fi numele si prenumele concurentului)
  2. Rezultatul preselecției la ambele secțiuni va fi afisat pe site-ul scolii www.artebrasov.ro in data de  7 Noiembrie 2023.

FESTIVALUL NAȚIONAL ,,BRAȘOV ART TALENT”

Ediţia a IX-a

11 – 12 Noiembrie 2023

Şcoala  Populară  de Arte şi  Meserii ”Tiberiu Brediceanu” din Braşov  organizează cea de a IX-a ediție a Festivalului Concurs ”Brașov Art Talent” destinat tinerilor interpreți de muzică ușoară și muzică populară.

Proiectul nostru propune cadrul necesar unei întâlniri între tineri artiști, într- un concurs corect și imparțial.

Juriul va fi format din personalități muzicale de prestigiu.

Întregul eveniment se va transmite live prin intermediul AP STUDIO pe pagina de Facebook si pe canalul YouTube ale școlii.

Regulament “Brasov Art Talent” 2023 – Vizualizează

Fisa de inscriere “Brasov Art Talent” 2023 – Descarcă

REZULTATELE PROBELOR DE APTITUDINI PENTRU ADMITEREA ÎN ANUL I, LA ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE SI MESERII “TIBERIU BREDICEANU”, SESIUNEA IULIE 2023, PENTRU ANUL SCOLAR 2023-2024

REZULTATELE PROBELOR DE APTITUDINI PENTRU ADMITEREA ÎN ANUL I, LA ȘCOALA POPULARĂ DE ARTE SI MESERII “TIBERIU BREDICEANU”, SESIUNEA IULIE 2023, PENTRU ANUL SCOLAR 2023-2024

Specialitățile sunt in ordine alfabetică:

ACORDEON – Vizualizeaza

ACTORIE – Vizualizeaza

ARTA DECORATIVA – Vizualizeaza

ARTA FOTOGRAFICA – Vizualizeaza

ARTA POPULARA – BRASOV – Vizualizeaza

ARTA POPULARA – DUMBRAVITA – Vizualizeaza

CANTO MUZICA CLASICA – Vizualizeaza

CANTO MUZICA POPULARA – Vizualizeaza

CANTO MUZICA USOARA – Vizualizeaza

CERAMICA – Vizualizeaza

CHITARA – Vizualizeaza

CLARINET – Vizualizeaza

DANS CLASIC – BALET – Vizualizeaza

DANS MODERN – Vizualizeaza

DANS POPULAR – DUMBRAVITA – Vizualizeaza

DANS POPULAR – FELDIOARA – Vizualizeaza

DANS POPULAR – Vizualizeaza

DESIGN VESTIMENTAR – Vizualizeaza

FLAUT – Vizualizeaza

FLUIER – Vizualizeaza

GRAFICA – Vizualizeaza

ICONOGRAFIE – Vizualizeaza

NAI – Vizualizeaza

ORGA – Vizualizeaza

PERCUTIE – Vizualizeaza

PIAN – Vizualizeaza

PICTURA – Vizualizeaza

SAXOFON – Vizualizeaza

SCULPTURA – Vizualizeaza

VIOARA – Vizualizeaza

PROGRAMUL FESTIVALULUI DE INTERPRETARE ”MASTERCLASS ENTERTAINMENT – DEBUT”, EDITIA A XIII-A, 19-21.06.2023

PROGRAMUL FESTIVALULUI DE INTERPRETARE ”MASTERCLASS ENTERTAINMENT – DEBUT”, EDITIA A XIII-A, 19-21.06.2023

 

LUNI, 19.06.2023 Centrul Cultural Reduta

ORA 11,30

  • Deschiderea oficiala a celei de-a XIII-a editii a FESTIVALULUI DE INTERPRETARE ”MASTERCLASS ENTERTAINMENT – DEBUT”, Centrul Cultural Reduta
  • Desfasurarea Spectacolului

Categoria juniori : 6-9 ani 

  1. GRAMA ILINCA ANASTASIA, 6 ani, Codlea-Brasov – „Speranta”
  2. OANCEA CARINA TEODORA, 7 ani, Zarnesti-Brasov – ”I just can’t wait to be King”
  3. GHITA MARIA ANASTASIA, 9 ani, Brasov – „Nu am timp de copilarie”
  4. PUSTAI SARA ISABELLE, 8 ani, Brasov –„How far I’ll go”
  5. POPA REBECA-MARIA, 9 ani, Brasov – „ Ardelean show”
  6. TAROPA ANDRA MARIA, 9 ani, Dumbravita-Brasov – „Cosarul”
  7. MACOVEI EMMA MARIA, 8 ani, Brasov –„ Pe strada Ghiocei”

Categoria copii : 10-13 ani

  1. BEIANU SAMARA REBECCA, 11 ani, Brasov –„ If mama was married”
  2. CONSTANTINESCU EMMA, 10 ani, Campina-Prahova – ”O Sole Mio”
  3. HANZHANZ DENISA GEORGANA, 11 ani, Brasov – „ Scrisoare catre Dumnezeu”
  4. CIOACA PETRA, 13 ani, Codlea-Brasov –„ Stand up”
  5. NICU STEFANIA, 10 ani, Brasov – „Terorista Number One”
  6. MÂZGACIU TEODORA, 11 ani, Brasov –„ Vreau sa fiu vedeta”
  7. COSTEA ALEXIA ANDREEA, 11 ani, Prejmer-Brasov – „Hora din Moldova”
  8. TEODORESCU DARIA ANA-MARIA, 13 ani, Brasov –„ Nothing else matters”
  9. GHEORMA MEDEEA ALEXANDRA, 13 ani, Rasnov-Brasov –„Face it alone”
  10. GLIGA MARIA ECATERINA, 13 ani, Brasov – „How far I’ll go”
  11. MOROȘANU EMMA, 11 ani, Brasov –„ Don’t stop me”
  12. RĂUS ȘTEFANIA, 12 ani, Dumbrăvița – Brașov –„ După noapte vine zi”
  13. DAMIAN CRISTIANA SOFIA, 13 ani, Sibiu –„ Je t’aime”
  14. STANCIU MATEI NICOLAS, 11 ani, Bucuresti – „Eye of the tiger”
  15. CODREANU MARIO CIPRIAN, 10 ani, Bran-Brasov –„ Talking to the moon”
  16. VARGA BRIANA PETRA, 13 ani, Brasov –„ Childish Gambino”
  17. DOBRIN DIANA, 12 ani, Brasov – „All I ask”
  18. BATORI TIMEA RAMONA, 13 ani, Brasov – „You belong with me”
  19. RUSULET REBECA ELENA, 12 ani, Codlea-Brasov – ”Wrecking ball”

ORA 14:00 – 15:00 – PAUZA

 

ORA 15:00 ATELIER MEDIA SI PREZENTA SCENICA

           (GRUPE DE VARSTA 6-9ani,  10-13 ani)

ORA 16:00 ATELIER ARTA ACTORULUI MIMICA SI GESTICA

           (GRUPE DE VARSTA 6-9ani,  10-13 ani)

ORA 17:00 DISCUTII LIBERE CU MENTORII

           (GRUPE DE VARSTA 6-9ani,  10-13 ani)

 

 

MARTI, 20.06.2023 Centrul Cultural Reduta

ORA 11:00 Desfasurarea Spectacolului

Categoria adolescenti : 14-18 ani

  1. SCRIMINT OTILIA, 16 ani, Brasov –„ The red means I love”
  2. MIHALACHE CRISTINA MARIA, 14 ani, Brasov – „ Skinny love”
  3. TĂNASĂ SORINA ELENA, 17 ani, Bârlad –„Easy on me”
  4. BANU MARIA ANASTASIA, 15 ani, Brasov –„ Something in the way”
  5. ANGHEL TEODORA, 17 ani, Brasov – ”Hometown Glory”
  6. OPRIȘ SARA, 16 ani, Codlea-Brasov – ”Easy on me”
  7. CHIVU BIANCA-GABRIELA, 17 ani, Brasov –„ Lay me down”
  8. CIUREA DELIA MARIA, 17 ani, Brasov – „You’re my world”

 

 Categoria tineri : 18 – 25 ani 

  1. POP ANDREI EMANUEL, 19 ani, Codlea- Brasov -„ New York State of Mind”
  2. LUPEA CALIN ROBERT, 18 ani, Miami Florida –„ Till i hear you sing”

 

Categoria tineri : 25 + ani

  1. DRĂGHICIOIU GEORGIANA, 40 ani, Brasov -„ Skyfall”
  2. SARBU ALINA ELENA, 39 ani, Brasov -„ Llorona”
  3. TANJALA MIOARA, 41 ani, Ghimbav-Brasov-„ I see the light”
  4. IGNAT CLAUDIU, 42ani, Brasov – ”Indiferent” (compoziție proprie, cu acompaniament chitară)

Grupuri vocale (toate vârstele) : 

  1. PUSTAI SARA ISABELLE, 8 ani & PUSTAI RAUL, 40 ani, Brasov – ”Nine million bicycles”
  2. Duo Diamonds : DOBRIN DIANA, 12 ani & GHEORMA MEDEEA, 13 ani, Brasov – ”There must be more to life than this”
  3. CIUREA DELIA, 17 ani & MORAR ANDRA, 13 ani, Brasov – ”Killing me softly”
  4. ANGHEL TEODORA, 17 ani & BANU MARIA, 15 ani, Brasov – ”Lay me down”
  5. IGNAT CLAUDIU, 42 ani & DRAGHICIOIU GEORGIANA, 40 ani – ”The prayer”
  6. Grupul VocalA : PEDESTRU VLAD, 17 ani & STANCIU ANDREI, 17 ani, Fagaras-Brasov – ”Iti bate-n usa dragostea” (acompaniament chitara)

ORA 13:00– 14:00 – ATELIER MEDIA SI PREZENTA SCENICA

          (GRUPE DE VARSTA 14-18 ani,  18-25 ani, 25 + ani, duete)

ORA 14:00-15:00 PAUZA

ORA 15:00-16:00 ATELIER ARTA ACTORULUI MIMICA SI GESTICA

           (GRUPE DE VARSTA 14-18 ani,  18-25 ani, 25 + ani, duete)

ORA 16:00-17:00 ATELIER MUZICA, TEHNICA VOCALA, INTERPRETARE (TOATE CATEGORIILE DE VARSTA (6-9 ani, 10-13ani,  14-18 ani, 18-25 ani, 25 + ani, duete)

ORA 17:00 DISCUTII LIBERE CU MENTORII

          (GRUPE DE VARSTA 14-18 ani,  18-25 ani, 25 + ani, duete)

 

MIERCURI , 21.06.2023  – Centrul Cultural Reduta

Ora 10:00

– SPECTACOLUL DE GALA AL celei de-a XIII-a editii a FESTIVALULUI DE INTERPRETARE ”MASTERCLASS ENTERTAINMENT – DEBUT

Recital:

Cristiana Damian

Otilia Scriminț

Călin Lupea

Antonia Nicolau

Gheorma Medeea

Canta Andrada

Teodora Anghel

 

 

DESFASURATORUL FESTIVALULULUI CONCURS NAŢIONAL DE INTERPRETARE “ART ESTIVAL BRAŞOV” EDIŢIA A XII-A BRAŞOV 9-10 IUNIE 2023

VINERI 9 iunie 2023

Secțiunea I – Interpretare instrumentală

Sala festivă a Liceului vocaţional de muzică “Tudor Ciortea”, Braşov

Ora 9 – Deschiderea FESTIVALULULUI CONCURS NAŢIONAL DE INTERPRETARE “ART ESTIVAL BRAŞOV” EDIŢIA A XII-A

Secțiunea II – Interpretare vocală și Secțiunea III – Ansambluri vocale

Sala festivă a Școlii populare de arte si meserii “Tiberiu Brediceanu”, Braşov

Ora 9.30 – Deschiderea FESTIVALULULUI CONCURS NAŢIONAL DE INTERPRETARE “ART ESTIVAL BRAŞOV” EDIŢIA A XII-A


Secțiunea I – Interpretare instrumentală

Pian

Pian – categoria B,

Ora 9 – Sala festivă a Liceului vocaţional de muzică “Tudor Ciortea”, Braşov – Descarcati

Pian – categoria A,

Ora 15 – Sala festivă a Liceului vocaţional de muzică “Tudor Ciortea”, Braşov – Descarcati 

Chitară, vioară și instrumente de suflat

Ora 12 – Sala Studio Nr. 8 a Liceului vocaţional de muzică “Tudor Ciortea”, Braşov – Descarcati


Secțiunea II – Interpretare vocală și Secțiunea III – Ansambluri vocale

Canto muzică populară

Ora 9.30 – Sala festivă a Școlii populare de arte si meserii “Tiberiu Brediceanu”, Braşov – Descarcati

Canto muzică ușoară

Ora 12 – Sala festivă a Școlii de arte si meserii “Tiberiu Brediceanu”, Braşov – Descarcati



SÂMBĂTĂ 10 iunie 2023

Secțiunea I – Interpretare instrumentală

Ora 9 – GALA LAUREAȚILOR

Sala festivă a Liceului vocaţional de muzică “Tudor Ciortea”, Braşov


Secțiunea II – Interpretare vocală și Secțiunea III- Ansambluri vocale

Sala festivă a Școlii populare de arte si meserii “Tiberiu Brediceanu”, Braşov

GALA LAUREAȚILOR

Ora 9 – Canto muzică populară

Ora 10 – Canto muzică usoară

1 2 3 17