PROGRAMUL FESTIVALULUI NAȚIONAL DE MUZICĂ, TRADIȚII, OBICEIURI SI MEȘTESUGURI POPULARE Ediția a VI-a “LERU-i LER” 2016

Spectacolele Festivalului național de muzică, obiceiuri și meșteșuguri populare “Leru-i ler”, vor fi transmise în direct pe http://www.live-video.ro/live/

 

PROGRAMUL FESTIVALULUI NAȚIONAL DE MUZICĂ, TRADIȚII, OBICEIURI SI MEȘTESUGURI POPULARE Ediția a VI-a “LERU-i LER” 2016

 

9-11 DEC va avea loc expoziția de meșteșuguri populare  in foaierul si  Sala de muzică a Centrului Cultural Reduta.

 

VINERI 9 DEC. CURS DE MAIESTRIE VIORICA FLINTAȘU ORA 12, Sala festiva a Scolii Populare de Arte si Meserii “Tiberiu Brediceanu”

 

SIMBATA 10 DEC.

ORA 13 PARADA OBICEIURILOR

 

ORA 15 SPECTACOL

Deschiderea oficiala

  1. Toaca Pr. Filotei Mănăstirea Poiana Brasov
  2. Solistele: Acatrinei Carmen, Tănasă Emilia, Rusu Paula, Puchianu Andra, Ștefania Vorovenci, Chichernea Giulia, Marinescu Georgiana
  3. Grupul de muzică vocală tradițională ,,Tradiții” al Liceului de Artă ,,Ioan Sima” Zalău, Sălaj
  4. Ansamblul de datini și obiceiuri de iarnă ,,Codruletul” Vorona Botoșani
  5. Ceata de feciori Ticușu Nou, jud Brasov
  6. Ansamblul de muzică tradițională ,,Icoane moldave” al Academiei de muzică ,,Gheorghe Dima” Cluj-Napoca extensia Piatra Neamt
  7. Ansamblul de Datini si Obiceiuri pop. Comuna Pades –Gorj a Scolii Populare de Arte Tg. Jiu
  8. Ansamblul de tradiții și obiceiuri populare Izvoarele Borcuțului,Borca, Neamt
  9. Grupul de copii ,, Muguri de tezaur” județul Alba și recitalul Leontinei Fărcaș
  10. Ansamblul Folcloric de copii ,,Doinița Covurluiului” Centrul Cultural ,,Dunărea de jos” Galati
  11. Recital Gheorghita Nicolae

RECITAL VIORICA FLINTAȘU

 

DUMINICA 11 DEC.

0RA 13 PARADA OBICEIURILOR

ORA 15 SPECTACOL

  1. Moment dedicat mestesugarilor
  2. Ansamblul de dansuri populare a Scolii de Arte Brasov,, Vatra Românească”
  3. Ansamblul ,,Astea-s ibăștencele” Comuna Ibănești , județul Mures
  4. Ansamblul folcloric Codrii Neamțului Piatra Neamț
  5. Ansamblul de colindători Poiana Marului Brasov
  6. Ansamblul de datini și obiceiuri al comunei  Broscauti, jud Botosani
  7. Ansamblul Făgărasul din Făgăraș
  8. Ansamblul Folcloric ,,Măgura’’ Casa de Cultură Codlea
  9. Ansamblul Folcloric ,,Grîușorul” Hănesti, jud Botosani
  10. Ansamblul folcloric ,,Junii Cetății„ Rupea și recitalul taragot Radu Gheorghe
  11. Ansamblul Folcloric ,, Cununița năzdrăvană” Satu-Mare
  12. Recital Vladuta Lupău
  13. Scoala de Arte Brasov

Recital Cristian Pomohaci

 

INTRAREA LIBERĂ!

Vă așteptăm cu drag!

Organizator: Școala Populară de Arte si Meserii “Tiberiu Brediceanu” Brașov

și Consiliul Județean Brașov

Parteneri: Centrul Cultural Reduta si FABC
Sponsori:  Oficina serv SRL, Eliana Mall

Spectacolele se pot urmari online: www.live-video.ro

traditii2016-copy-final-sm

Leave a Reply

Your email address will not be published.